378
1065905

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

"Claes Grill" (1705-1767) & makan "Anna Johanna Grill" född Grill (1720-1778)

Pasteller, ett par, 48 x 39 cm. Samtida förgyllda ramar i rokoko.

Tilläggslista

UTFÖRSELFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT.

Proveniens

Tidigare i de Grillska samlingarna på Godegård, Östergötland, därefter i arv.

Albin Roosval (red), "Svenska Slott och Herresäten", 1934, band III, "Östergötland", avbildade sid 40.