389
1079484

Carl d'Unker

(Sverige, 1828-1866)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Carl d'Unker
(Sverige, 1828-1866)

"Ett konstberidaresällskap (II)"

Signerad C. d'Unker och daterad Df. [Düsseldorf] 1858. Olja på uppfodrad duk 68,5 x 99 cm.

Proveniens

Privat samling, New York; A.B. H. Bukowski Konsthandel, Stockholm (förvärvad från ovanstående 1941); privat samling.

Eskil Cronlund, "Carl d'Unker 1828-1866", 1942, upptagen i katalogen, kat nr 39, sid 174-176 samt avbildad helsida Pl. 23.