40
1098887

BYRÅ, tillskriven Johan Henrik Reimers (mästare i Stockholm 1754-1773), tidig rokoko.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerad med valnöt, jakaranda, amarant och lönn. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av mässing. Tre lådor. Inläggningar i rutor och fält. Längd 101, bredd 58, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Katalognumret har stora likheter med en byrå, signerad av Johan Henrik Reimers, som var utställd på antikmässan "Grand Antique" i Stockholm november 2000.