407
1113673

Peter Adolf Hall

(Sverige, 1739-1793)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71
Peter Adolf Hall
(Sverige, 1739-1793)

Porträtt av ung dam i ett parklandskap.

Miniatyr. Gouache på ben, signerad Hall, diameter 6,8 cm. Förgylld ram i två färgers guld, diameter 9,3 cm

Proveniens

Tidigare i direktör Martin Månssons samlingar

Fem stora gustavianer, Stockholm Nationalmuseum 3 oktober - 15 november 1943, nummer 218