408
1113667

Peter Adolf Hall

(Sverige, 1739-1793)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71
Peter Adolf Hall
(Sverige, 1739-1793)

Baronessan Fabvier.

Miniatyr. Gouache på ben, signerad Hall och otydligt daterad 1779, 11,4 x 9,4 cm. Förgylld silverram stämplad 1952.

Proveniens

Tidigare i direktör Martin Månssons samlingar

Fem stora gustavianer, Stockholm Nationalmuseum 3 oktober - 15 november 1943, nummer 196

Karl Asplund: Peter Adolf Hall, i Nationalmusei Årsbok 1938, avbildad sid 86 (bild 44).
Utställningskatalog: Fem stora gustavianer, Stockholm Nationalmuseum 3 oktober - 15 november 1943, nummer 196, avbildad pl XXIV
Karl Asplund: Peter Adolf Hall, i Fem stora gustavianer, red Sixten Strömbom, Stockholm 1944, sid 274 avbildad i färg mot sid 272