410
1078482

Niclas Lafrensen d.ä.

(Sverige, 1698-1756)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Niclas Lafrensen d.ä.
(Sverige, 1698-1756)

Miniatyrporträtt av Adolf Fredrik, Lovisa Ulrika & Gustav III.

Gouache på pergament 20 x 14 cm. Förgylld skulpterad ram i rokoko.

Proveniens

Inköpt på Hammers auktion 1893, kat nr 358.

Nationalmuseum, Stockholm, "Katarina den Stora & Gustav III", 9 okt 1998 - 28 feb 1999, kat nr 349, avbildad sid 377.

Nils Sjöberg, "Olof och Caroline Wijks porträttsamling", Skrifter utgifna af Personhistoriska Samfundet 7, 1914, sid 1.