45
1080546

BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
195 000 SEK

Fanerad med jakaranda, björk, rosenträ och lönn Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av antikiserande urna med lagerhängen, lagergirlanger och korslagda rosettupphängda palmkvistar runt ringhandtag. Längd 116, bredd 58, höjd 84,5 cm. Nyckel finns.

Renoverad. Fanerlagningar. Retuscher.

Kungliga slottet, Stockholm: Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare (Kungl. Husgerådskammaren, Stockholm 2006, auktionens byrå utställd som nr 81, avbildad sid. 161.

Georg Haupt som stilbildare och inspirationskälla för sina samtida möbelsnickare

Georg Haupt förde med sig hem och introducerade till Sverige en hel rad nyheter och lärdomar från vistelserna i Paris och London både vad gäller ornament och möbeltyper. Hans produktion kom att få en avgörande betydelse för de samtida snickarmästarnas utformning av den gustavianska möbelkonsten. Framstående gustavianska ebenister hämtade former och mönster av Haupt, däribland Niclas Korp, Anders Lundelius , Gottlieb och Fredrich Iwersson, Johan Neijber, Gustaf Foltjern och Nils Petter Stenström. Omtyckta dekorelement var den antikiserande urnan med lagerhängen, figurmedaljonger, rosettupphängda lagergirlander, lagerkvistar, lagerkransar, bladrosetter i rutmönster, löpande hund, kannelyrer och geometriska bandverk. Möbelsnickarna kombinerade olika inläggningar och beslag på ett sådant personligt sätt att det ofta är möjligt att ange mästarens namn på osignerade möbler.

Georg Haupt införde i Sverige den franska möbeltypen med en tredelad fasad, ”en trois corp”, med tre lådor och rak form på lätt svängda ben. Auktionens byrå av Niclas Korp (utställd på slottets Hauptutställning 2006) följer både till uppbyggnad och dekor Haupts byråmodell, som finns i tre kända exemplar, varav två finns i Kungl. Husgerådskammaren. Den överensstämmande inlagda dekoren består antikiserande urna med lagerhängen under en lagergirlang och flankerande korslagda rosettupphängda palmkvistar runt ringhandtagen. Även de förgyllda mässingsbeslagens uppvisar likheter med frisen av löpande hund, fotbeslagen och ringhandtagen.

Säljes till förmån för Bjarne Ahlströms Minnesfond för Medicinsk Forskning.