46
1088767

BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris

Fanerad med björk, rosenträ, jakaranda, lönn och björkrot. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Två lådor. Inläggningar i fält, fronten med lagerhänge, sidor med rosettupphängd lagerkvist. Längd 88,5, bredd 51, höjd 82,5 cm. Nyckel finns.

Mindre delar av benens beslag saknas. Skivan med ifyllda nagg.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 192, jämför tvålådig byrå av Fredrich Iwersson.

Auktionens byrå representerar ett ovanligt fint exempel på Fredrich Iwerssons möbelkonst. Den tvålådiga uppbyggnaden på höga ben är karakteristisk för honom. Användandet av två lådor är ovanligt i Sverige, men var vanligare i Frankrike. På Bukowskis såldes hösten 2009 (auktion 554, katnr 797) en signerad byrå av Fredrich Iwersson av den tvålådiga modellen. Liksom den har auktionens byrå snedställda hörn med för Fredrich typiska inlagda fält som avslutas med en spetsig vinkel under hörnbeslaget. Även ringbeslagen i form av vriden rund bladrosett, samt sidornas ramverk med björkrot, återfinns på båda byråarna.

Fredrich Iwersson föddes i Malmö 1753 som yngsta son till snickarmästaren Olof Iwersson. Äldste brodern Johannes blev mästare där, medan bröderna Gottlieb och Fredrich begav sig till Stockholm. Bägge var gesäller på 1770-talets mitt hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Efter att ha arbetat för drottning Lovisa Ulrika på Fredrikshovs slott 1777-78 blev Fredrich mästare 1780. Mästarstycket var det första skrivbordet som godkändes sedan Georg Haupts skrivbord från 1769/70. Fredrich Iwersson signerade sällan sina möbler varför hans möbler förr ofta felaktigt attribuerades till den mer kände brodern Gottlieb.