47
1075210

BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Fanerad med björk, lönn och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av antikiserande urna med lagerhängen, flankerande fält med blomrosetter i rutmönster. Sidor med lagergirlang och bladrosett i geometriskt ramverk. Längd 112, bredd 56, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Maskstungen. Fanerlagningar. Senare bakstycke. Lagad skiva.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 247, jämför identisk byrå av Anders Lundelius. Se även sid. 427, där Anders Lundelius karakteristiska blomrosett avbildas.

Georg Haupt som stilbildare och inspirationskälla för sina samtida möbelsnickare.

Georg Haupt förde med sig hem och introducerade till Sverige en hel rad nyheter och lärdomar från vistelserna i Paris och London både vad gäller ornament och möbeltyper. Hans produktion kom att få en avgörande betydelse för de samtida snickarmästarnas utformning av den gustavianska möbelkonsten. Framstående gustavianska ebenister hämtade former och mönster av Haupt, däribland Anders Lundelius , Gottlieb och Fredrich Iwersson, Johan Neijber, Gustaf Foltjern, Niclas Korp och Nils Petter Stenström. Omtyckta dekorelement var den antikiserande urnan med lagerhängen, figurmedaljonger, rosettupphängda lagergirlander, lagerkvistar, lagerkransar, bladrosetter i rutmönster, löpande hund, kannelyrer och geometriska bandverk. Möbelsnickarna kombinerade olika inläggningar och beslag på ett sådant personligt sätt att det ofta är möjligt att ange mästarens namn på osignerade möbler.

Georg Haupt införde i Sverige den franska möbeltypen med en tredelad fasad, ”en trois corp”, med tre lådor och rak form på lätt svängda ben. Från Paris hämtade han den där ofta använda dekoren i form av ett rutmönster fyllt med blomrosetter, s.k. grillage- eller quadrillagedekor, eller som Haupt själv kallar det: ”rosetter uti mosaique”, eller bara ”mosaique”, vilket var dåtidens franska benämning. Torsten Sylvén har i sin bok Mästarnas möbler visat att utformningen av dessa rosetter var starkt personliga hos de olika snickarna. Rosetterna blir ett sätt att identifiera mästaren bakom en möbel då utformningen av dessa kan ses som små ”signaturer” i sig. Auktionens byrå uppvisar Anders Lundelius karakteristiska utformning av blomrosetter i rutmönster.

Haupt använde ofta ett frisbeslag av förgylld mässing i form av Vitruvian scroll, s.k. löpandehund, ett arkitektoniskt ornament som formgivaren och arkitekten Jean Eric Rehn ofta använde. Som beslag dyker det upp redan på den sockel av Lorentz Nordin från 1767 som placerades i Marmorkabinettet på Drottningholm. Andra modeller av Haupt, som kom att plockas upp av samtiden, var draghandtagen i form av lagerkransar och rosetter samt de eleganta fotbeslagen, som ur ett akantusblad elegant växer upp över det böjda benets ”knä”. På auktionens byrå av Anders Lundelius återfinns både beslaget i form av löpande hund, lagerbekransade ringhandtag och de eleganta fotbeslagen.

Anders Lundelius föddes 1747 och gick i lära hos Jacob Siölin i Köping 1767-70 och var sedan gesäll i samma verkstad till 1774. Därefter flyttade Lundelius till Stockholm och blev mästare under Hallrätten 1778 genom att göra en byrå som mästerstycke. Liksom många andra hallrättsmästare förenades han 1791 med snickarämbetet. Han var verksam till sin död 1823.