48
1079427

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, daterad 1786.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda, rosensträ, lönn och infärgat lövträ. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg, kannelyrer och lagerfestoner. Signerad på ryggen med rödkrita "G F 1786". Längd 104, bredd 48, höjd 81,5 cm.

Fanerlagningar. Nyckel saknas.