456
1101086

Johan Axel Gustav, "J.A.G." Acke

(Sverige, 1859-1924)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
(Sverige, 1859-1924)

"Måsflickan"

Olja på duk 103 x 87 cm.

Proveniens

Konstnären Rikard Lindströms samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 549, "Moderna Höstauktionen", 28 -31 oktober 2008, kat nr 149; privat samling.

Som modell för flickan som sitter i en meditativ pose vid havet använde Acke sin hustru Eva Topelius.