Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
48
1079427

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk, daterad 1786.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 850 - 7 800 EUR
6 800 - 9 060 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda, rosensträ, lönn och infärgat lövträ. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg, kannelyrer och lagerfestoner. Signerad på ryggen med rödkrita "G F 1786". Längd 104, bredd 48, höjd 81,5 cm.

Fanerlagningar. Nyckel saknas. Nyckel saknas.