529
1080164

Émile-Antoine Bourdelle

(Frankrike, 1861-1929)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Émile-Antoine Bourdelle
(Frankrike, 1861-1929)

"La Danse dans les Ailes"

Monogram, titel och datering 1929. Numrerad "No 1". Gjutarstämpel Alexis RUDIER Fondeur PARIS. Patinerad brons. Höjd 22 cm.

Proveniens

Emil Hultmarks samling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", mars 1942, kat nr 214.

Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem, Svenska hem i ord och bilder 1936, avbildad sid. 179 (till vänster på Stenström byrån).