540
1036228

Tina Blau-Lang

(Österrike, 1845-1916)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Tina Blau-Lang
(Österrike, 1845-1916)

Vid Maria Enzersdorfs kyrkomur nära Wien

Olja på duk uppfäst på pannå 25 x 40,5 cm. A tergo med påskrift: "Skizze v. Tina Blau zu einem grozern Bild an der Kirchhofmauer".

Proveniens

(Enligt uppgift) lämnad av konstnärinnan som betalning till en läkare i Österrike-Ungern under första världskriget. Därefter i arv till läkarens son (som gick bort 2005); därefter i gåva (2005-2017); Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 8 juni 2017, kat nr 3166; privat samling.

Detta är en skiss till en större målning vilken blev förstörd i en brand 1945. Autenticerad av Dr Markus Fellinger, Österreichische Galerie Belvedere i Wien. Skissen kommer tas upp i online-catalogue raisonné (cat-n. GE 1247) över Tina Blau-Langs alla verk.