Madeleine Pyk – en samling F769
541
1064042

Ernest Crofts

(Storbritannien, 1847-1911)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Ernest Crofts
(Storbritannien, 1847-1911)

ERNEST CROFTS, olja på duk, Signerad E. Crofts och daterad -72.

Fransk kyrassiär skvadron vid Fransk-Tyska kriget 1870. Eventuellt en scen från slaget vid Sedan.
Vi vill tacka Armemuseums 1:e intendent Thomas Roth för informationen. Uppfodrad duk 68 x 116 cm.

Uppfodrad duk. Retuscher. Lagningar.

Kyrassiär är en medeltung till tung ryttare, med rustning (ursprungligen av läder - franskans cuirasse) och hjälm och beväpnad med värja, pistoler och ibland karbin.
.
Ernest Crofts (1847-1911) föddes i Leeds i England, studerade i Rugby, i London och senare i Düsseldorf. Som 17-åring följde Crofts med en preussisk läkare verksam vid fronten av andra Schleswigska kriget (Dansk-tyska kriget, 1864), en erfarenhet som kom att prägla hela hans karriär. Vid konstakademin Düsseldorf studerade han för den tyske militärmålaren Emil Hünten och utvecklades till en etablerad historie- och bataljmålare. Han ställde regelbundet ut på The Royal Academy i London men var till större del av sitt verksamma liv bosatt i Düsseldorf. Crofts produktion sträcker sig från historiska scener från Engelska inbördeskriget fram till mer samtida motiv som "The funeral of Her late Majesty Queen Victoria”, 1904. Bland Crofts mer kända verk märks motiv från Napoleonkrigen; ”Battle of Ligny”, 1875 , ”The morning of the Battle of Waterloo ”, 1875, samt motiv från Fransk-tyska kriget och Boerkriget.