60
1098857

SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 210 - 3 090 EUR
2 300 - 3 220 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

S.k. trågsoffa. Blåmålad och bronserad. Stoppat tråg. Sits med lös dyna. Tråg och sarg med snidad dekor av blommor och blad. Längd 307, total höjd 89 cm. Sitthöjd ca 48 cm.

Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Såld på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 572.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

215. Richard Misrach, "Palm #3", 1975.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK