1098857

60. SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

S.k. trågsoffa. Blåmålad och bronserad. Stoppat tråg. Sits med lös dyna. Tråg och sarg med snidad dekor av blommor och blad. Längd 307, total höjd 89 cm. Sitthöjd ca 48 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Såld på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 572.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK / 2 406 - 3 369 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto