60
1098857
SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

S.k. trågsoffa. Blåmålad och bronserad. Stoppat tråg. Sits med lös dyna. Tråg och sarg med snidad dekor av blommor och blad. Längd 307, total höjd 89 cm. Sitthöjd ca 48 cm.

Utropspris:

25 000 - 35 000 SEK

2 406 - 3 369 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Såld på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 572.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37