655
1099017

SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oktogonal med dekor i powderblue och guld. Exteriört med landskapsmotiv med klippiga berg längs en flod. Insidan med motiv av karpar i vattenvegetation. Diameter 21 cm.

Slitage. Spricka.

Proveniens