656
1099016

SKÅP, huanghuali fanerad, huamu och trä. Qingdynastin, 19th Century.

Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 500 - 13 100 EUR
10 900 - 13 700 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dubbla dörrar med paneler, som öppnas inför ett hyllplan samt lådplan, insidan lackerad. Höjd 179,5 cm, bredd 105,5, djup 51 cm.

Baksidan med spår av lackering. Slitage, renoverad, torksprickor. Senare beslag.

Proveniens

Compare; Bonhams, San Fransisco, June 25, 2013. Lot no 8450. A very similar huanghuali and huamu cabinet.