748
1080893

ALBUMBLAD, bläck och tusch på papper. Indien, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Förställande maharadja sittande på ceremoniell tron, omgiven av hovmän. Med text i svart nasta'liq skrift. Mått bladet 25,5x34 cm.

Skador, slitage.

Proveniens

Purschased by a Swedish Collector in Delhi in 1970.