Stående häst, med seltyg och sadel. Glaserad gult och grönt. Vissa spår av bemålning. Höjd 47 cm.
Skador, lagningar.
From the Collection of Hovmarskalk Nils Rudebeck.
Exhibited at Nationalmuseum, Kinesiska utställningen, Stockholm 1928, Lot 129. Depicted on poster 11.