Dekor i famille rosefärger, med motiv av kvinna inom kartusch, hållandes i en solfjäder bredvid ett rökelsekar. Fat med fortsatt dekoration av buddhistiska emblem samt ett vapen centrerad i mitten. Diameter på fat 11,5 cm. Längd på kopp ca 8,3 cm.
Slitage, obetydliga kantnagg.