Arne Jones E1299
839
1079448

SERVISDELAR, 25 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av två serveringsfat, längd 32,5-37 cm, 11 mattallrikar, diameter 22 cm, 12 sopptallrikar, diameter 22 cm. Dekor i famille rosefärger mot underglasyrblått bräm av figurscen från hovlivet.

En tallrik med brättesspricka, serveringsfat med spricka samt nagg. Nagg/kantnötning. Förgyllningen med slitage.