871
1088211

SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qingdynast, med Qianlongs märke.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Dekor i famille rosefärger, med motiv av tranar i naturmiljö. Undersidan med Qianlongs sigillmärke i underglasyrblått. Diameter 18 cm.

En med omfattande skador. En med kantspricka.

Proveniens

From the Collection of the Danish Shipowner Poul Carl (-39) and his wife Kiss Carl, owner of the Møllerup Estate, Djursland, Denmark. Thence by descent.