Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
91
1098853

TABURETTER, ett par, av Carl Fredrik Flodin (mästare i Stockholm 1776-95), gustavianska.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger. Sarger med lagerstav. En signerad med pappersetikett "C F Flodin 1776". Sitthöjd ca 41 cm.

Carl Fredrik Flodin blev mästare under Hallrätten 1776 och kom att använda etiketten med det årtalet under hela sin verksamhetstid.