944
1068221

FAT, porslin. Qingdynastin (1644-1912).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med Yongzhengs märke. Dekor i underglasyrblått av lotusdamm med änder. Diameter 17,5 cm.

Smärre slitage. Obetydlig kantspricka.

Proveniens

From the collection of a Swedish - British couple who lived in Hong Kong from the 1890's-1920's. Thence by descent.