950
1056546

WA Bolin korgbrosch formgiven av Barbro Littmarck

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
621 - 799 EUR
648 - 833 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

18K guld med en rund briljantslipad diamant, fasettslipade safirer och en rubin samt en pärla och grön emalj, mått 2.8 x 3.2 cm, total vikt ca 11 g. Stämplad WAB, Stockholm 1981. Orginalkvitto medföljer.

Proveniens

Barbro Littmarck, 1918-2008, var W.A. Bolins främsta formgivare och designer under sin anställning, som började direkt efter Konstfack år 1941, och fortsatte fram till mitten av 1980-talet. Bland hennes mest kända arbeten återfinns biskopskräklan och processionskorset till Uppsala Domkyrka, men även annat kyrksilver till bl.a. Ekerö Kyrka och Finska Kyrkan. Hennes alster bar ofta en humoristisk och underfundig känsla. Hon formgav och tillverkade under åren sammanlagt 57 korgbroscher hos W.A. Bolin, i flätat guld med emalj och olika ädelstenar som blommor - alla var unika. Barbro Littmarck finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Goldsmith's Hall i London.