96
1105732

SPEGEL, svensk barock, 1600-talets slut.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Skulpterat och förgyllt trä. Krönande krona flankerad av akantusrankor. Oval form. Höjd 70, bredd 48 cm.

Krön med lagning. Sliten förgyllning.

Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, Stockholm 1931, del I, jämför snarlik spegelmodell sid. 192.