97
1075191

SPEGEL, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets mitt.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Skulpterad, förgylld och bronserad. Rikt snidad dekor av musselformationer, rocailler och blomstergirlanger. Höjd 226, bredd 98 cm.

Proveniens

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildad sid. 46.