135
1134571

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK
266 000 - 311 000 EUR
281 000 - 327 000 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jim Dine
(USA, Född 1935)

"In the Harem, Abu Tor"

Signerad Jim Dine och daterad Jerusalem 1979 a tergo. Duk 183 x 110 cm.

Proveniens

Pace Gallery, New York.
Shaindy Fenton, Fort Worth, Texas.
Sotheby's New York, Contemporary Art, 27 februari 1990, kat nr 206.
Galleri Kråkeslätt, Bromölla.

Pace Gallery, New York, "Jim Dine: Paintings", 11 januari - 9 februari 1980.
Solomon R. Guggenheim, New York, "N.Y School: Four Decades", 1982.

Pace Gallery, New York, "Jim Dine", 1980, avbildad i utställningskatalogen.

Målningen "In the Harem, Abu Tor" (1979) visar ett av Jim Dines mest ikoniska motiv, badrocken. Badrockar har varit ett centralt motiv genom hela hans konstnärskap och återkommer i flera av hans många tekniker. Dine började måla badrockar redan på 1960-talet. Trots att han själv hävdar att han aldrig använt badrock personligen antog de tidigt formen av självporträtt. I en intervju i ARTnews september 1977 beskrev Dine sitt förhållande till den magiska badrocken: “The robes have become much more mysterious than they used to be, and that’s because I understand them more. Obviously, there’s some hidden significance there. But what’s funny is that I don’t own a bathrobe. I don’t wear one. I don’t walk around in one. I never see bathrobes around me, nor do I see people wearing them. I don’t have a bathrobe to paint from. What I use is what I’ve used from the very beginning - a newspaper ad which I clipped out of The New York Times back in 1963. The ad shows a robe with the man airbrushed out of it. Well, it somehow looked like me, and I thought I’d make that a symbol for me. Actually, it all began when I wanted to paint a self-portrait . . . and just couldn’t. It’s important for me to say this, because what I really wanted to do was sit in front of a mirror and paint a portrait of myself. But at the time, I was in analysis and the pressures I felt prevented me from going through with it.”

Jim Dine har representerats av Pace Gallery New York sedan 1976 och det var också där som han för första gången ställde ut en serie stora målningar med badrocksmotiv. Den färgstarka målningen "In the Harem, Abu Tor" är utförd 1979 då Dines karriär hade tagit riktig fart, året innan hade han haft en retrospektiv separatutställning på The Museum of Modern Art (MoMA) i New York. Fler utställningar skulle följa och till dags dato har han ställt ut mer än 300 gånger på institutioner och gallerier runtom i världen.

Konstnär