136
1135150
Jim Dine
(1935-)

"Desire (A Study)"

Signerad Jim Dine och daterad 1981 London. Blandteknik på papper, triptyk 100 x 211 cm.

Utropspris:

800 000 - 1 000 000 SEK

76 775 - 95 969 EUR

Klubbat pris:
700 000 SEK
Proveniens

Foundation Capa, Philadelphia.
Christie's, London, Contemporary Art, Part I, 3. December, 1987, kat nr 1027.
AH Grafik, Stockholm.
Galleri Kråkeslätt, Bromölla.

Waddington Galleries Ltd, London, "Jim Dine", 29 juni - 24 juli 1982.

Constance W. Glenn, "Jim Dine drawings", 1985, kat nr 133, avbildad utvikbart uppslag sid. 165-166.

Övrigt

Jim Dines konst har blivit starkt förknippad med hans motivkrets. Bland de återkommande motiven finns hjärtan, verktyg, penslar och Pinocchio, den senare speciellt känd för den svenska publiken tack vare den monumentala och omtalade skulpturen som avtäcktes i Borås 2008. Inom en rad olika tekniker har Dine bearbetat de olika motivserierna och gjort dem till sina egna. De rör sig dock aldrig om en enkel upprepning, varje verk blir en unik tolkning i sig själv.

Hjärtat har varit ett centralt motiv genom hela Dines konstnärskap. Det återkommer ständigt i hans målningar, teckningar, skulpturer och grafik. Genom att använda en universell och okomplicerad symbol utforskar han relationen mellan textur, färg och komposition och tillåter både sig själv och betraktaren att applicera sina egna känslor och idéer på formen. Hjärtat blir ett oskrivet blad som kan fyllas med innehåll och mening.

I den stora triptyken "Desire (A Study)", blandteknik på papper utförd 1981, sammanfogas Dines två favoritmotiv – badrocken och hjärtat. Med sitt expressiva och känslofyllda måleri innehåller verket allt som en Dine-älskare vill ha.

Om auktionen
Kontakta specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19