137
1130010

Larry Rivers

(USA, 1923-2002)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Larry Rivers
(USA, 1923-2002)

"Large Summer Pregnancy"

Utförd 1977. Olja på duk monterad på skulpterad pannå 142 x 157 cm.

Proveniens

Thordén Wetterling Gallery, Göteborg/Stockholm.

Museo de Arte Contemporaneo de Caracas, Venezuela, 1980.

Konstnär

Rivers, Larry (1923-2002) Amerikansk målare och skulptör, musiker, filmproducent och skådespelare. 1940-blev han professionell jazzsaxofonist i New York och studerade vid Juilliard School of Music 1945-1946. Började måla 1945 och studerade vid Hans Hofmann skolan 1947-1948 och sedan vid New Yorks universitet. Som konstnär förenade han abstrakt expressionism med figurativ popkonst, vilket gör att han betraktas som Popkonstens gudfader främst för att avbilda vardagliga föremål ur populärkulturen som konstverk.