15
1137803
Piero Fornasetti
(1913-1988)

tallrikar, 6 st "Piscibus", Milano, Italien, efter 1955.

Porslin, tryckt dekor av olika polykroma fiskar mot blåvitt servismotiv. Stämplade PISCIBUS FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY 1955. Diameter 25,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

1 919 - 2 879 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19