16
1140833
Piero Fornasetti
(1913-1988)

ishink, Milano, Italien.

Metall, tryckt dekor av prisrosetter och medaljer i flera färger mot ljus botten, lock och insats av mässing. Märkt FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY, höjd 23,5 cm.

Slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

576 - 768 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Proveniens

Torbjörn Lenskog design collection.

Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60