1138215

Florence Knoll

(USA, 1917-2019)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Florence Knoll
(USA, 1917-2019)

sideboard, sannolikt licenstillverkat för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.

Kvadratiska ben av förkromade stålrör, front av valnöt, skiva av vit marmor, skåpdel med en justerbar hylla, en av lådorna inredd med lös träbricka, lås på sidan. Längd 191 cm, djup 45,5 cm, höjd 65 cm. Nyckel finns.

Senare skiva, smärre slitage.