1142109
TAKARMATUR, 1960-tal.

Stomme i svartlackerad metall med förkromade detaljer, åtta vita glasskärmar, etikettmärkt, höjd 93 cm, bredd 66 x 66 cm.

Smärre slitage och nagg. En kupa med sprickor.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

960 - 1 152 EUR

Klubbat pris:
Tilläggslista

En kupa med sprickor.

Proveniens

Armaturen kommer enligt uppgift från en inredning skapad omkring 1965.

Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60