1138215
Florence Knoll
(1917-2019)

sideboard, sannolikt licenstillverkat för Nordiska Kompaniet, 1960-tal.

Kvadratiska ben av förkromade stålrör, front av valnöt, skiva av vit marmor, skåpdel med en justerbar hylla, en av lådorna inredd med lös träbricka, lås på sidan. Längd 191 cm, djup 45,5 cm, höjd 65 cm. Nyckel finns.

Senare skiva, smärre slitage.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 359 - 3 839 EUR

Klubbat pris:
Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19