30
1129722
Alessandro Mendini
(1931-)

konsolbord, "Agrilo" Zanotta, Italien efter 1984.

Stomme i svartlackat trä, handmålad dekor i blått och grönt, skiva i glas, fotavslut i vitmetall, signerad Alessandro Mendini, märkt Zanotta, höjd 90 cm, bredd 78 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

768 - 960 EUR

Klubbat pris:
8 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60