29
1131188
Alessandro Mendini
(Född 1931)

vaser, 3 st "Dealbata", Zanotta, Italien, efter 1987.

Vitglaserad keramik, signerade Alessandro Mendini, två st även etikettmärkta. Höjd 18-30,5 cm.

En vas med fotnagg.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

768 - 960 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19