28
1140123
Ettore Sottsass
(1917-2007)

"Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983.

Stomme i glasfiber, trappstegsformade fötter lackerade i grönt glitter, skiva i svart marmor, höjd 37 cm, skivans diameter 90 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 359 - 3 839 EUR

Klubbat pris:
48 000 SEK
Tilläggslista

Skivan med lagningar.

Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60