28
1140123

Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 150 - 3 600 EUR
3 300 - 3 770 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

"Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983.

Stomme i glasfiber, trappstegsformade fötter lackerade i grönt glitter, skiva i svart marmor, höjd 37 cm, skivans diameter 90 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Skivan med lagningar.