Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
43
1132094

Björn Wiinblad

(Danmark, 1918-2006)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Björn Wiinblad
(Danmark, 1918-2006)

Matbord, Danmark 1974.

Skivan med kakeldekor signerad av Björn Wiinblad 1974, kantlist i stål och furu, benställning i borstat stål, höjd 73 cm, diameter 167 cm.

Smärra slitage.