44
1139732
Björn Wiinblad
(1918-2006)

VÄGGTEXTIL/MATTA, "Tucano", "Spring Lady", handknuten, ca 282 x 106 cm, signerad Bjørn Wiinblad.

Tillverkad av Fortunato Silverio Lda, Oporto, Portugal. Enligt uppgift tillverkad 1973 i tre exemplar. Baksidan med etiketter. I slutet av 1960-talet startades ett samarbete mellan Axeco Svenska AB, Fortunato Silverio Lda och Bjørn Wiinblad. Omkring 1976 hade Axeco Svenska AB en utställning på NK i Stockholm med väggtextilier ur produktionen.

Smärre fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med obetydliga trampveck, ett hörn med lagningar och komplettering.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 440 - 1 727 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12