45
1127552

HAROLD FUST, "Singoalla", dagbädd, IKEA 1960-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Klädsel i gråblå sammet, djuphäftade knappar, ben av bok, längd 158 cm, djup ca 70 cm, höjd ca 81 cm.

Omklädd, smärre slitage.

Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, sid 131.