45
1127552
HAROLD FUST, "Singoalla", dagbädd, IKEA 1960-tal.

Klädsel i gråblå sammet, djuphäftade knappar, ben av bok, längd 158 cm, djup ca 70 cm, höjd ca 81 cm.

Omklädd, smärre slitage.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 919 - 2 399 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK

Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, sid 131.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19