46
1083304
Henrik Thor-Larsen
(Född 1932)

HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal.

Glasfiberarmerad polyester, blå sammetsklädsel, fot i aluminium, högtalare. Fåtölj, höjd ca 130 cm, bredd ca 95 cm, djup ca 95 cm, pall, höjd 41 cm, diameter 59 cm.

Smärre slitage. Pallens klädsel med smärre lagning.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

2 879 - 3 359 EUR

Klubbat pris:

Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, sid 303.

Övrigt

Modellen formgiven år 1968.

Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60