Madeleine Pyk – en samling F769
46
1083304

Henrik Thor-Larsen

(Danmark, Född 1932)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Henrik Thor-Larsen
(Danmark, Född 1932)

HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal.

Glasfiberarmerad polyester, blå sammetsklädsel, fot i aluminium, högtalare. Fåtölj, höjd ca 130 cm, bredd ca 95 cm, djup ca 95 cm, pall, höjd 41 cm, diameter 59 cm.

Smärre slitage. Pallens klädsel med smärre lagning.

Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, sid 303.

Modellen formgiven år 1968.