49
1111390
Eero Aarnio
(Född 1932)

kandelabrar, 2 st; "Cactus" och "Cloud", Finland, en daterad 2003.

Järnsmide, "Cactus" märkt: Cactus design Eero Aarnio Proto ! 2003 Elmo Joensuu, "Cloud" vitlackerad, omärkt. Höjd 30 och 11,5 cm, längd ca 27 och 47,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

768 - 960 EUR

Klubbat pris:
Övrigt

Modellerna har enligt uppgift från Aarnio Design sannolikt aldrig varit i produktion. I Eero Aarnios egen samling finns en blålackerad "Cloud" samt en grön och en svart "Cactus".

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19