52
1144950
John Kandell
(1925-1991)

pall, Källemo, producerad i en provserie av 5 exemplar.

Stomme i furu, brännstämplad, höjd 50 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 152 - 1 440 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Övrigt

John Kandell som hade en god relation till Sven Lundh gav en egentillverkad pall till Sven Lundh under 1980-talet. Sven Lundh valde senare att låta Källemo ta fram en provserie på 5 exemplar, men som aldrig kom i produktion.

Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60