54
1138766
Jonas Bohlin
(Född 1954)

karmstol "Concrete", enligt uppgift den ursprungliga, utställd på Konstfack, Stockholm 1981.

Betong och järn. Höjd 89,5 cm, bredd 49 cm, djup 57 cm, sitthöjd 45,5 cm.

Utropspris:

200 000 - 300 000 SEK

19 194 - 28 791 EUR

Klubbat pris:
450 000 SEK
Proveniens

Janek Björklund (1949-1917), Qvartinge Antikhandel/FORM 1900

Enligt uppgift är detta prototypen, Jonas Bohlins examensprojekt, som presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever 1981. Modellen erhöll priset "Utmärkt Svensk Form" 1983. Betongstolen Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.

Utställningskatalog för UNGA möbel FORMGIVARE : Utställning på Svenska Möbelmässan 3-7 feb 1982, sida 30.
FORM, Svenska Slöjdföreningens tidskrift 1983, nr 3/4, stolen avbildad och omskriven, sid 92.

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum, Lund 1991, stolen avbildad från Anja Notini, "Made in Sweden", Wiken, sid 434.

Övrigt

1980-talet präglades framför allt av postmodernismen, både internationellt och här i Sverige. Emellertid tycks många av dessa formgivare haft andra ingångar då de ritat vad vi idag ser som signifikativ postmodern design. Uttrycket att vara ett barn av sin tid gäller naturligtvis även inom möbelformgivning och arkitektur. Att Jonas Bohlin inför sin examensutställning år 1981 "Labyrintformel" beslutade sig för att gjuta i betong har sannolikt mindre att göra med en motreaktion mot Möbelinstitutets råd om VDN-fakta för möbler. Snarare bottnade Bohlins val av material i hans tidigare erfarenheter av att arbeta med just betong. Det låg helt enkelt nära till hands.
På hösten samma år, på Möbelmässan 1981, fick Källemos Sven Lundh se Bohlins stol och uppfattade det uppkäftigt konceptuella med den. Ett samarbete med Jonas Bohlin inleddes. Stolen döptes till Concrete och upplagan i betong och järn sattes till 100 exemplar. Man tillverkade även en variant i trä och järn i en obegränsad upplaga. Sven Lundhs idé om att utföra möblerna i begränsade upplagor var ett sätt att sudda ut gränserna mellan konst och bruksföremål. Nypriset på betongstolen "Concrete" låg på ca 2.000-3.000 kr.

Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19