90
1146164
Joakim Ojanen
(Född 1985)

"OMG!"

Signerad Joakim Ojanen och daterad 2015. Stengods. Höjd ca 60 cm.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 839 - 4 798 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK

The Bries Space, Antwerpen, "A Show About Nothing", 2015.

Övrigt

Vi är glada att för första gången kunna presentera ett verk av Joakim Ojanen på våra auktioner. Ojanen arbetar främst i lera och brons, har ett helt eget formspråk och lyckas verkligen med att ge sina skulpturer en själ och personlighet. Ojanens utställning på Christian Larsen hösten 2018 hyllades av publik och medier. Hans konst attraherar även en internationell publik, han har ställt ut i bla Santa Monica, Antwerpen och Köln. Den 14 april avslutas hans soloutställning på galleriet The Hole i New York.

Om auktionen
Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)8 614 08 57