124
1150619

Josef Lorenzl

(Österrike, 1892-1950)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Lorenzl
(Österrike, 1892-1950)

JOSEF LORENZL, figurin / bordslampa, "Odaliske" flintgods, Goldscheider, Wien, modell 5613.

Stämplad MADE IN AUSTRIA Goldscheider Wien HAND DECORATED, inpressat 5613 92 10. Total höjd 58,5 cm.

Elen klippt, ej funktionstestad.

Tilläggslista

Litet kantnagg på pelaren bakom dansaren.

Modellen formgiven ca år 1922.