174
1130667
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, draperier, 1 par, rölakan, "draperi med långbårder", ca 298,5 x 78,5 och 301,5 x 79  cm, ett draperi signerat mmf.

DRAPERIER, 1 par, rölakan, "Draperi med Långbårder", ca 298,5 x 78,5 och 301,5 x 79 cm, ett draperi signerat MMF

(Märta Måås-Fjetterström). Tidig komposition. Tillverkade före 1942. (Ovanliga).

Något slitage och smutsiga, smärre fläckar. En kortsida med obetydligt lagning.

Utropspris:

7 000 - 9 000 SEK

669 - 860 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92